Koncepcja pracy przedszkola

KONCEPCJA PRACY

MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA NR 1

AKADEMIA MALUCHA W ZAMBROWIE

na lata 2022/23- 2026/27

Koncepcja powstała w celu ustalenia kierunków pracy przedszkola na lata 2022-2026
W trakcie realizacji koncepcji dopuszcza się możliwość dokonywania w niej modyfikacji.

Przyjęta do realizacji przez Radę Pedagogiczną
Miejskiego Przedszkola nr 1
Akademia Malucha w Zambrowie

PODSTAWA PRAWNA

Koncepcja pracy i rozwoju przedszkola opracowano na podstawie:

  • Rozporządzenia MEN z dnia z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949)

  • Rozporządzenie MEN z dnia 1 września 2021r. zmieniające rozporządzenie
    w sprawie nadzoru pedagogicznego

  • Rozporządzenia MEN z dnia z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów
    z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 59)

  • Statutu Miejskiego Przedszkola nr 1 Akademia Malucha w Zambrowie.

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej
    w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 września 2021 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej
    w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Charakterystyka przedszkola

Dane ogólne przedszkola

Nazwa przedszkola:

Miejskie Przedszkole nr 1
Akademia Malucha
w Zambrowie

Imię i nazwisko dyrektora:

Elżbieta Jakubiak

Przewodniczący Rady Rodziców:

Marcin Grzesiak

Miejscowość:

Zambrów

Ulica:

Sadowa 5

Kod pocztowy:

18 – 300

Gmina:

Zambrów

Telefon:

86 271 46 86

Adres internetowy:

Strona w budowie

Organ prowadzący:

Urząd Miasta Zambrów

Adres:

18 – 300 Zambrów ul. Fabryczna 3

Lokalizacja, otoczenie

Miejskie Przedszkole nr 1 Akademia Malucha położone jest we zachodniej części Niziny Północnopodlaskiej na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej w miejscowości Zambrów. Teren jest lekko falisty i wznosi się 115 – 133 m n.p.m.. Według Wł. Szafer,
B. Pawłowskiego jest to prowincja Niżowo – Wyżynna Środkowoeuropejska, w której dominują lasy liściaste i mieszane z udziałem dębów, grabów i lip drobnolistnych.

Budynek przedszkola zlokalizowany jest w środku osiedla mieszkaniowego
w centralnej części miasta przy ulicy Sadowej 5. J
est otoczony blokami, odizolowany od hałasu, zgiełku ulic i innych uciążliwości. Na terenie placówki znajduje się plac zabaw wyposażony w urządzenia rekreacyjne, piaskownice i ławeczki. W pobliżu naszej placówki znajduje się Powiatowa Straż Pożarna, Pływalnia Miejska „Delfin”, Centrum Kultury, Szkoła Podstawowa.

Historia przedszkola

Historia naszej placówki rozpoczyna się w 1953 roku, kiedy to zrodziła się potrzeba zorganizowania w mieście przedszkola o dwóch oddziałach.

Do dyspozycji przedszkola Państwo Pycińscy udostępnili część małego drewnianego budynku mieszkalnego mieszczącego się przy ulicy Łąkowej 6 (dwa pomieszczenia, które zaadoptowano na salę dydaktyczną, kuchnię i prowizoryczną szatnię).

Już wtedy uczęszczało tu 40 dzieci w tym 18 z Domu Dziecka.

W związku z rozbudową Zambrowskich Zakładów Bawełnianych znacznie zwiększyła się liczba osób pracujących i coraz więcej rodzin zainteresowanych było umieszczeniem dziecka w przedszkolu. Istniejące Przedszkole nie było w stanie zaspokoić tych potrzeb, dlatego też w roku 1954 podjęto decyzję o budowie nowego budynku.

W listopadzie 1956 roku oddano do użytku nowy budynek przedszkola, który mógł pomieścić 120 dzieci. Do pracy w nowo powstałej placówce została zatrudniona wykwalifikowana kadra pedagogiczna.

W roku 2003 przeprowadzono generalny remont placówki. Budynek zmienił się nie do poznania zarówna na zewnątrz, jak i wewnątrz.

W maju 2005 r. nadano imię placówce Miejskie Przedszkole nr1 Akademia Malucha, a o jego wyborze zdecydowała cała społeczność – dzieci, rodzice oraz pracownicy. Wspólnie wybraliśmy na logo „misia absolwenta” oraz ułożyliśmy słowa piosenki, która stała się „hymnem” przedszkola.

W roku szkolnym 2007/2008 w związku z rosnącą liczbą dzieci chętnych do uczęszczania do naszego przedszkola zorganizowany został dodatkowy, piąty oddział. Na potrzeby nowo powstałej grupy zaadoptowano hol przedszkola, jednak stworzone tam warunki nie sprzyjały właściwej organizacji pracy opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznej.

W roku 2009 w ramach realizacji projektu unijnego „Równy start szansą powodzenia” utworzono w placówce salę do integracji sensorycznej.

W roku 2011 podjęto decyzję o wynajęciu i przystosowaniu do potrzeb najstarszej grupy przedszkolnej pomieszczeń w Miejskiej Bibliotece Publicznej mieszczącej się przy
ul. Wyszyńskiego 2. Nie rozwiązało to jednak potrzeby zapewnienia wszystkim chętnym dzieciom edukacji przedszkolnej i w związku z tym w roku szkolnym 2013/2014 została powołana szósta grupa przedszkolna, która znalazła swoje lokum w budynku Zambrowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Prymasa St. Wyszyńskiego 3A.

W roku szkolnym 2013/2014 przeprowadzono generalny remont pomieszczeń po Bibliotece Pedagogicznej mieszczącej się w pobliżu głównego budynku przedszkola przy ulicy Łomżyńskiej 4. Dzięki tej inicjatywie od lutego 2014 roku uczęszczały tam dzieci
z najstarszych grup. W związku z powstaniem Miejskiego Przedszkola Nr5 w Zambrowie decyzją Burmistrza Miasta Zambrów oddziały przedszkolne wraz z wyposażeniem zostały przeniesione do nowo powstałego przedszkola, a pomieszczenia budynku znalazły nowe przeznaczenie.

Kadra przedszkola

W przedszkolu zatrudniona jest wykwalifikowana kadra pedagogiczna posiadająca kwalifikacje kierunkowe oraz przygotowanie do pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Liczba pracowników

20

Pracownicy pedagogiczni

Nauczyciel początkujący

1

Mianowany

1

Dyplomowany

6

Pracownicy niepedagogiczni

Główna Księgowa

1

Intendent

1

Pomoc nauczyciela

2

Woźna oddziałowa

4

Szatniarka

1

Kucharka

1

Pomoc kucharki

1

Woźny

1

Dodatkowe kwalifikacje nauczycieli

Rodzaj kwalifikacji

Liczba nauczycieli

Logopedia

2

Język angielski w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej

2

Oligofrenopedagogika

1

Profilaktyka społeczna i resocjalizacja

1

Terapia Pedagogiczna

4

Terapia tańcem i ruchem

1

Edukacja elementarna

1

Organizacja i zarządzanie oświatą

3

Integracja Sensoryczna

1

Każda z nauczycielek stara się doskonalić swój warsztat pracy poprzez aktywny udział w różnego rodzaju formach doskonalenia wewnętrznego i zewnętrznego.

Zdobytą wiedzę nauczycielki wykorzystują w pracy dydaktycznej, opiekuńczej
i wychowawczej z małymi dziećmi. W swojej pracy wykorzystujemy następujące metody:

  • Dobrego Startu M. Bogdanowicz

  • Pedagogiki zabawy

  • Klanza

  • R. Labana

  • Elementy edukacji matematycznej E. Gruszczyk – Kolczyńskiej

Realizacja nowych programów jak również praca nad specjalnymi potrzebami dzieci wymaga doposażenia placówki w nowoczesne środki do realizacji zadań opiekuńczo- wychowawczo-dydaktycznych.

Baza przedszkola

Budynek przedszkola może pomieścić 100 wychowanków. W budynku przedszkola znajduje się 4 przestrzenne sale zabaw, każda posiada oddzielną łazienkę, wyposażoną
w sprzęt sanitarno – higieniczny. W budynku znajdują się dwa przestronne hole, z których jeden pełni funkcję szatni, drugi zaś przystosowany jest do prowadzenia zajęć gimnastycznych i zabaw ruchowych. Przedszkole wyposażone jest w salę do integracji sensorycznej z dostosowaną do dzieci niepełnosprawnych łazienką. Posiadamy również gabinet terapii pedagogicznej, w którym odbywają się także zajęcia logopedyczne. Wewnątrz placówki znajdują się pomieszczenia kuchenne i magazynowe oraz pomieszczenia socjalne.
Wszystkie pomieszczenia przedszkola są właściwie ogrzane, oświetlone i mają odpowiednią powierzchnię użytkową. Stoliki, krzesła i meble dostosowane są do wzrostu dzieci. Sale,
w których prowadzone są zajęcia wyposażone są w dużą ilość gier, układanek, zabawek oraz klocków wykorzystywanych zarówno podczas zajęć dydaktycznych jak i zabaw dowolnych.
Wokół budynku znajduje się plac zabaw. Teren do zabaw na świeżym powietrzu wyposażony jest w urządzenia rekreacyjne, piaskownice, ławeczki. Placówka otoczona jest zielenią: drzewa, krzewy.

Przedszkole czynne jest 10,5 godziny dziennie z wyjątkiem sobót, niedziel i świąt,
w godzinach od 6
00 do 1630. Dzieci korzystają z trzech posiłków i drugiego śniadania.
W dalszych działaniach dotyczących poprawy warunków do realizacji procesów edukacyjnych będziemy dążyć do wyposażenia placu zabaw w ekologiczny, bezpieczny sprzęt.

Nasze przedszkole to placówka z pięknymi tradycjami, która wychowała już kilka pokoleń. Zapewniamy dobrą opiekę, wspomagamy rozwój dziecka zgodnie z jego potencjałem i możliwościami, tworzymy przyjazną i serdeczną atmosferę. Traktujemy każde dziecko indywidualnie i podmiotowo. Przygotowujemy je do przeżywania sukcesu i radzenia sobie z porażkami. Dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci. Jesteśmy otwarci na współpracę z rodzicami.

Prowadzimy działania wychowawcze, profilaktyczne, proekologiczne i prozdrowotne, które opierają się na opracowanych programach.

Wychowankowie

W przedszkolu przebywają dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Dzieci mogą uczęszczać na bezpłatne zajęcia dodatkowe.

Lp.

Rodzaj zajęć

1.

Integracja sensoryczna

2.

Terapia pedagogiczna

3.

Terapia logopedyczna

4.

Zajęcia z pedagogiem specjalnym

5.

Zajęcia z psychologiem

Misja przedszkola

Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może
Janusz Korczak

Każde dziecko jest dla nas ważne, traktowane indywidualnie i podmiotowo. Robimy wszystko, aby w naszym przedszkolu czuło się szczęśliwe i bezpieczne. Pomożemy mu poznać siebie, swoje możliwości, emocje i uczucia. Chcemy wychować dziecko samodzielne, wrażliwe, z bogatą wyobraźnią, otwarte na świat, gotowe do zdobywania wiedzy, nowych doświadczeń i twórczych poszukiwań.

Nasze Przedszkole:

  • Zapewnia dzieciom opiekę i bezpieczeństwo, właściwe warunki rozwoju fizycznego, umysłowego, emocjonalnego i społecznego, promując zdrowy, bezpieczny i aktywny styl życia.

  • Tworzy warunki do indywidualnego, harmonijnego i wszechstronnego rozwoju każdego dziecka, zabawy i nauki, wspiera w wyrównywaniu ewentualnych braków
    i opóźnień, przygotowuje do roli ucznia i członka społeczności.

  • Organizuje imprezy i uroczystości, które na stale wpisały się w kalendarz życia przedszkolnego.

  • Wspiera działania wychowawcze i edukacyjne rodziców, niesie pomoc rodzinie zapewniając małemu dziecku warunki sprzyjające jego wszechstronnej edukacji.

  • Wysoko wykwalifikowana i systematycznie doskonaląca się kadra pedagogiczna jest otwarta na nowości pedagogiczne, inspiruje dzieci do aktywności, zdobywania nowych doświadczeń, podejmowania twórczych działań, poszukiwania oryginalnych rozwiązań.

  • Opiera się na partnerstwie i podmiotowości współkształtujących je osób, kreuje relacje pedagogiczne w nawiązaniu do wartości humanistycznych i patriotycznych.

  • Buduje swój wizerunek jako otwarta i przyjazna dzieciom, rodzicom, środowisku lokalnemu, angażując i pozyskując rodziców i środowisko lokalne do aktywnego udziału w życiu przedszkola.

  • Analizuje i ocenia efekty swojej pracy a uzyskane wyniki wykorzystuje do ciągłego doskonalenia się.

Wizja przedszkola

Jesteśmy kreatywni, otwarci i ciekawi świata. Naszą przedszkolną rodzinę stanowią dzieci, rodzice i wszyscy pracownicy.

Nasze wartości:

  • troszczymy się o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci,

  • promujemy najwyższe wartości moralne, respektujemy prawa i kształtujemy postawy patriotyczne,

  • uczymy dzieci wiary we własne możliwości, rozwijamy w nich optymizm i poczucie własnej wartości,

  • uczymy dzieci życzliwości i empatii opierając się na uniwersalnych wartościach takich jak miłość, przyjaźń i szacunek,

  • uczymy twórczego myślenia i działania w podejmowaniu różnorodnych aktywności,

  • wspieramy dzieci w dążeniu do samodzielności, szanujemy ich autonomię,

  • uczymy dzieci jak radzić sobie w różnych sytuacjach,

  • wspieramy działania wychowawcze i edukacyjne rodziców.

Miejskie Przedszkole nr 1 Akademia Malucha w Zambrowie to przedszkole:

  • przyjazne dziecku, otwarte na jego potrzeby, nastawione na osiąganie sukcesu,

  • wspomagające wszechstronny rozwój dziecka odpowiednio do jego indywidualnych potrzeb i możliwości tak, by osiągnęło gotowość do podjęcia nauki w szkole podstawowej,

  • umożliwiające wyrównywanie szans edukacyjnych z uwzględnieniem różnorodnych zajęć ze specjalistami,

  • promujące zdrowie i bezpieczeństwo, zachowania przyjazne przyrodzie,

  • stwarzające wychowankom warunki do samorealizacji i aktywnego odkrywania swoich możliwości, twórczego myślenia i działania na różnych płaszczyznach
    w ramach różnorodnych zajęć,

  • budujące poczucie tożsamości regionalnej i narodowej, wrażliwość na drugiego człowieka,

  • uwzględniające w swojej działalności opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznej potrzeby i oczekiwania wychowanków, rodziców, środowiska lokalnego oraz potrzeby szybko zmieniającej się cywilizacji,

  • wykorzystujące w procesie opiekuńczo – wychowawczo- dydaktycznym, potencjał, inwencję i zaangażowanie rodziców, rodzina traktowana jest jako partner, współtwórca i współrealizator działań placówki,

  • wdrażające różnorodne programy i cykle edukacyjne rozwijające dziecięcą wiedzę, umiejętności, zdolności i zainteresowania przygotowując do roli ucznia i członka społeczności,

  • monitorujące i doskonalące efekty swojej pracy w dążeniu do podnoszenia jakości pracy placówki,

  • funkcjonujące zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, polityką oświatową państwa i przyjętą koncepcją rozwoju.

Zapewniamy:

  • indywidualne i podmiotowe traktowanie każdego dziecka,

  • bardzo dobrze przygotowaną kadrę, systematycznie doskonalącą się i wzbogacającą swój warsztat pracy, wspomagającą dzieci w codziennych sytuacjach – zabawie
    i edukacji,

  • troskliwą opiekę i tworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju dziecka na różnych płaszczyznach jego aktywności, w radosnej, pełnej akceptacji atmosferze,

  • bezpieczeństwo, zdrowy i higieniczny rytm dnia dostosowany do potrzeb dzieci,

  • rozwijanie pozytywnych cech charakteru (dobroć, tolerancja, empatia, otwartość, zaradność, odporność emocjonalna, kreatywność, wiara we własne możliwości, umiejętność współdziałania),

  • diagnozowanie umiejętności, wiedzy, zdolności i zainteresowań dzieci,

  • kontakt z wychowawcami i specjalistami, wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci zgodnie z uniwersalnym systemem wartości.

Oferujemy:

  • aktywne metody pracy, innowacyjne i autorskie programy i cykle edukacyjne, tworzone tylko na potrzeby naszego przedszkola, naszych dzieci i rodziców,

  • uroczystości przedszkolne, rodzinne i grupowe,

  • atrakcyjne wyjazdy i wycieczki,

  • udział dzieci i rodziców w różnorodnych konkursach i akcjach charytatywnych.

Podczas procesu realizacji działań opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznych zależy nam, aby nasi wychowankowie:

  • znali samych siebie – własne możliwości, swoją wartość, swoje uzdolnienia,

  • lubili siebie i innych,

  • wierzyli w siebie – umieli pokonywać trudne sytuacje,

  • potrafili nazywać uczucia towarzyszące im w różnych sytuacjach oraz nabyli umiejętność radzenia sobie z uczuciami negatywnymi,

  • rozumieli uczucia innych, byli swobodni w relacjach z dorosłymi, umieli bronić własnych racji i słuchać ze zrozumieniem innych,

  • mieli poczucie partnerstwa, równego i sprawiedliwego traktowania siebie nawzajem,

  • dotrzymywali zawieranych umów,

  • nabyli umiejętność oceniania siebie i innych bez krytykanctwa,

  • byli wrażliwi i tolerancyjni,

  • umieli współdziałać i współpracować dla wspólnego celu.

W sferze poznawania i kształtowania postaw chcemy, aby nasi wychowankowie:

  • umieli kreatywnie myśleć – działać twórczo, a nie odtwórczo,

  • czerpali radość z poszukiwania, doświadczania, przekształcania, odkrywania
    i tworzenia,

  • rozwijali wyobraźnię,

  • odkrywali zależności między zjawiskami w środowisku przyrodniczym, społecznym, technicznym,

  • umieli analizować i wykorzystywać wcześniejsze doświadczenia i zdobytą wiedzę,

  • potrafili wyrażać siebie poprzez aktywność ruchową, plastyczną, werbalną, muzyczną, i mimiczną,

  • rozwijali mowę w swobodnej komunikacji.

W sferze wspierania rozwoju dziecka nasze przedszkole:

  • realizuje swoje zadania w porozumieniu z rodzicami, dyrektorem, nauczycielami starając się systematycznie włączać ich w całokształt działań placówki, uwzględniając ich potrzeby, sugestie i oczekiwania,

  • opiera się na edukacji zindywidualizowanej, która pełni rolę wspomagającą, każde dziecko postrzegane jest jako odrębna jednostka posiadające odrębne tempo rozwoju,

  • każdy nauczyciel, jako osoba będąca w stałym kontakcie z dziećmi, jest odpowiedzialny za indywidualizowanie pracy z nimi; indywidualizacja ta polega na tworzeniu warunków optymalnego rozwoju dla dzieci, zgodnych z ich potrzebami i możliwościami,

  • nauczyciele prowadzą obserwacje pedagogiczne mające na celu poznanie możliwości i potrzeb rozwojowych dzieci oraz przeprowadzają analizę gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole,

  • wnioski z obserwacji są przekazywane rodzicom, a w razie potrzeby pogłębionej diagnozy również specjalistom z poradni psychologiczno- pedagogicznej,

  • zadaniem nauczycieli jest opracowanie indywidualnego programu wspomagania
    i korygowania rozwoju dziecka, który będzie realizowany w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole,

  • nauczyciele stwarzają warunki do rozwoju dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych podczas pracy bieżącej poprzez: indywidualną pracę z dzieckiem, ścisłą współpracę z rodziną, kierowanie do specjalistów, wykorzystywanie różnorodnych pomocy,

  • rodzice korzystają z indywidualnych konsultacji i porad pedagogicznych, są na bieżąco informowani o postępach dziecka, kontynuują prace z dzieckiem w domu zgodnie z zaleceniami nauczyciela,

  • zespół pracujący z dzieckiem współdziała w tworzeniu i analizie procesów wspomagania i edukacji dziecka.

W sferze organizacji i zarządzania zależy nam, aby:

  • kadra pedagogiczna posiadała najwyższe z możliwych kwalifikacje do wspomagania rozwoju dzieci zgodnie z ich indywidualnym potencjałem,

  • wszyscy pracownicy przedszkola mieli świadomość współuczestnictwa w procesie wychowania i rozumieli znaczenie postaw naszych wychowanków,

  • kadra pedagogiczna wykorzystywała nowatorskie metody pracy z dziećmi nieustannie dbając o własny rozwój, doskonalenie warsztatu pracy i podnoszenie kwalifikacji,

  • organizacja pracy przedszkola odpowiadała potrzebom rodziców i wychowanków,

  • rodzice naszych dzieci mieli poczucie współuczestniczenia we wszystkich istotnych sprawach dotyczących funkcjonowania przedszkola,

  • relacje miedzy organami przedszkola były oparte na zasadzie partnerstwa, zaufania, współodpowiedzialności i współpracy.

W sferze współpracy ze środowiskiem dążymy do:

  • promowania przedszkola i jego osiągnięć w lokalnym środowisku,

  • współpracy z różnorodnymi placówkami i instytucjami naszego miasta działającymi na rzecz dzieci i rodziny,

  • uczestnictwa w lokalnych konkursach, akcjach i uroczystościach,

  • wprowadzania nowatorskich metod i form pracy z dziećmi w szeroko funkcjonującym środowisku przedszkolnym,

  • podejmowania inicjatyw w zakresie pedagogizacji rodziców poprzez ich uczestnictwo w spotkaniach ze specjalistami różnorodnych dziedzin.

W sferze doskonalenia własnego dążymy do:

  • podnoszenia jakości pracy przedszkola we wszystkich sferach jego funkcjonowania,
  • doskonalenia umiejętności kadry pedagogicznej poprzez różnorodne formy warsztatowe i szkoleniowe,
  • dostosowania organizacji pracy przedszkola do potrzeb środowiska lokalnego.

Rodzice w ramach swojej aktywności w przedszkolu mogą:

  • kontaktować się z nauczycielem indywidualnie i pytać o osiągnięcia i trudności dziecka,

  • przedstawiać swoje obserwacje i spostrzeżenia dotyczące dziecka,

  • prosić o interwencję i pomoc w sprawach, które budzą ich niepokój,

  • uczestniczyć w zebraniach ogólnych, grupowych i innych spotkaniach organizowanych w przedszkolu, by mieć bieżące informacje dotyczące zarówno tego, co dzieje się w grupie dziecka, jak i całej społeczności przedszkolnej, do której ono uczęszcza, współdecydować w spawach przedszkola,

  • uczestniczyć w zajęciach otwartych, uroczystościach przedszkolnych,

  • angażować się w pracę przedszkola przy organizacji wycieczek, imprez, festynów.

Priorytety nauczyciela przedszkola:

  • otwartość na podmiotowe wychowanie i nauczanie dziecka,

  • obserwacja dziecka w celu jego całościowego poznania, umiejętnego diagnozowania potrzeb i trudności rozwojowych,

  • dostosowywanie zadań do możliwości dzieci, indywidualizacja i elastyczność planowanych działań, współpraca z innymi nauczycielami i personelem przedszkola, tworzenie odpowiedniej atmosfery,

  • organizacja procesu edukacyjnego w tym opieki, wychowania, nauczania polegająca na towarzyszeniu dziecku, akceptowaniu i pomaganiu w realizacji jego pomysłów przy jednoczesnym wyrabianiu poczucia odpowiedzialności i samodzielności, stymulowaniu poczucia własnej wartości, motywacji do działania i dalszego rozwijania zdolności i umiejętności, kształcenia kompetencji społecznych
    i emocjonalnych,

  • dostosowywanie celów, treści, metod, zadań do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka,

  • współpraca z rodzicami (synchronizacja działań przedszkola i domu),

  • poszukiwanie, tworzenie i wdrażanie do praktyki najlepszych rozwiązań dotyczących procesu wychowawczo- dydaktycznego,

  • dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci przez prowadzenie różnorodnych działań o charakterze profilaktycznym, stymulującym (aktywność ruchowa, hartowanie organizmu, relaksacja, kształtowanie nawyków i postaw higienicznych),

  • samokształcenie, doskonalenie.

Model absolwenta

Absolwent Miejskiego Przedszkola nr 1 Akademia Malucha w Zambrowie:

Jest:

  • otwarty, tolerancyjny i życzliwie nastawiony do świata i ludzi

  • dobrze przygotowany do podjęcia obowiązków szkolnych, wyposażony
    w wiedzę i umiejętności dostosowane do swoich możliwości

  • odpowiedzialny za swoje zachowanie

Wie:

  • że wszyscy ludzie mają równe prawa

  • jak radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych

  • jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo

  • jak trzeba zachować się w sytuacja zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić

  • jak należy się zachować na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie

Zna:

  • siebie – własne możliwości, swoją wartość, indywidualne uzdolnienia

  • swoje prawa i obowiązki

  • zasady bezpieczeństwa, zdrowego i aktywnego stylu życia,

  • swoje miejsce w świecie – jestem Polakiem, mieszkam w Polsce, mówię po polsku, kulturę i dziedzictwo własnego regionu i kraju,

Potrafi:

  • przestrzegać reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych, dotrzymać zawartych umów

  • akceptować siebie i innych,

  • komunikować się z rówieśnikami i dorosłymi

  • być odpowiedzialnym za pielęgnowanie i zachowanie naturalnego środowiska

  • cieszyć się z własnych osiągnięć i odczuwać satysfakcję z samodzielnie wykonanego zadania

  • bronić własnych racji i słuchać ze zrozumieniem innych

  • przewidywać skutki swoich zachowań

  • nazywać uczucia towarzyszące mu w różnych sytuacjach oraz radzić sobie
    z uczuciami negatywnymi

  • okazać pomoc słabszym, młodszym, niepełnosprawnym

  • współdziałać i współpracować dla osiągnięcia wspólnego celu

  • obcować ze sztuką – teatrem, muzyka, plastyką

  • posługiwać się zdobyczami techniki

Wykazuje:

  • motywację do uczenia się i do wysiłku intelektualnego, chęć poznawania czegoś nowego,

  • umiejętność przyswajania nowych pojęć, logicznego myślenia, korzystania
    z posiadanych wiadomości,

  • umiejętność koncentracji przez dłuższy czas, uważnego słuchania, wytrwałości,

  • samodzielność, umiejętność radzenia sobie z trudnościami

  • umiejętność oceniania siebie i innych bez krytykowania

  • tolerancję wobec innych, odmiennych postaw, przekonań

  • odporność na stres w sytuacjach problemowych

  • swobodę w relacjach z dorosłymi

Nie obawia się:

  • występować publicznie – reprezentować grupę, przedszkole

  • chwalić się swoimi pomysłami, osiągnięciami, sukcesami

  • wykazać inicjatywy w działaniu

  • wyrażać swoje zdanie, poglądy, uczucia.

Cele strategiczne – kierunki rozwoju

Koncepcja rozwoju przedszkola w poszczególnych obszarach:

Oferta edukacyjna przedszkola

Cel główny: Placówka stwarzająca warunki do indywidualnego i wszechstronnego rozwoju każdego dziecka, zgodnie z jego możliwościami i potrzebami poprzez realizację zestawu programów dostosowanych do potrzeb i możliwości dzieci, stosowanie różnorodnych form
i metod pracy, systematyczne udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz realizację własnych innowacji pedagogicznych.

Działania:

  • realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego z ukierunkowaniem na indywidualizację procesu nauczania;

  • rozpoznawanie możliwości i potrzeb rozwojowych dzieci;

  • indywidualizacja procesu nauczania;

  • podejmowanie różnorodnych działań rozwijających uzdolnienia i zainteresowania wychowanków;

  • stosowanie nowoczesnych metod nauczania z wykorzystaniem TIK;

  • podnoszenie intensywności i skuteczności pracy wyrównawczej w celu wyrównywania szans edukacyjnych, kontynuowanie wielu działań służących wyrównywaniu szans edukacyjnych, m.in. poprzez zajęcia logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne;

  • wdrażanie dzieci do samodzielności w podejmowaniu aktywności na rzecz własnego rozwoju, poprzez dawanie dzieciom swobody w działaniu, dostarczanie różnorodnych pomocy i dyskretne naprowadzanie na samodzielne rozwiązywanie problemów;

  • kontynuacja i wdrażanie nowych innowacji pedagogicznych, autorskich programów nauczania, projektów edukacyjnych;

  • rozwijanie i wspieranie zainteresowań i uzdolnień dzieci poprzez ciekawą i funkcjonalną aranżację przestrzeni,

  • stwarzanie warunków do zabawy, jako jednego z najważniejszych elementów wielostronnej aktywności dziecka;

  • przygotowanie i udział dzieci w różnego typu konkursach, festiwalach, zawodach itp.;

  • kontynuacja oferty edukacyjnej przedszkola w zakresie przygotowania dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym – językiem angielskim;

  • kodowanie w przedszkolu.

Współpraca z rodzicami

Cel główny: Placówka współpracująca z rodzicami we wszystkich obszarach pracy
i działalności przedszkola.

Działania:

  • dążenie do ujednolicenia oddziaływań wychowawczo-dydaktycznych;

  • organizowanie zajęć otwartych oraz uroczystości przedszkolnych;

  • wykorzystywanie nowoczesnych komunikatorów w celu przepływu informacji;

  • organizowanie spotkań ze specjalistami dla rodziców;

  • poszerzenie współpracy z Radą Rodziców;

  • umożliwienie konsultacji rodziców z nauczycielami przedszkola w dogodnych dla rodziców godzinach;

  • zamieszczanie ogłoszeń na przedszkolnym Facebooku i stronie internetowej przedszkola ;

  • włączanie rodziców do realizacji programów, projektów, konkursów;

Baza przedszkola

Cel główny: Placówka mieszcząca się w funkcjonalnym budynku z nowocześnie wyposażonymi salami w odpowiedni sprzęt i meble dostosowane do wieku dzieci, zapewniająca bezpieczne przebywanie dzieci zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Działania:

  • doposażanie placu zabaw,

  • systematyczne analizowanie stanu technicznego budynku i terenu przyszkolnego (dokonywanie przeglądów),

  • sukcesywne doposażenie sal terapeutycznych w potrzebne pomoce dydaktyczne,

Działalność wychowawcza

Cel główny: Placówka przyjazna dziecku, zapewniająca dobre samopoczucie
i bezpieczeństwo; wspomagająca rodziców w procesie wychowania dziecka.

Działania:

  • kontynuacja działań wspomagających rodziców w wychowaniu dzieci m.in. poprzez tablicę ogłoszeń, spotkania ze specjalistami, zebrania grupowe, rozmowy indywidualne;

  • dalsze zapewnianie wychowankom bezpieczeństwa oraz optymalnych warunków dla ich prawidłowego rozwoju odpowiednio do ich potrzeb i możliwości przedszkola;

  • udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych;

  • dbanie o bezpieczeństwo dziecka;

  • dbanie o rozwój emocjonalny dziecka, wspieranie go w rozwiązywaniu problemów,
    w przeżywaniu ciężkich i smutnych chwil, w odczuwaniu radości i dumy oraz wzmacnianie pozytywnej samooceny;

  • kształtowanie u dzieci tożsamości narodowej, miłości ojczyzny, poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego;

  • wzbogacanie aktywności twórczej dziecka wyrażanej za pomocą artystycznych form wyrazu – ruchowej, tanecznej, słownej czy plastycznej;

  • promowanie zdrowego i ekologicznego stylu życia poprzez: o wyrabianie umiejętności zdrowego odżywiania się, o wyrabianie nawyków związanych z aktywnością ruchową, o kształtowanie pozytywnego obrazu własnej osoby, o kształtowanie prawidłowych relacji społecznych, o wyrabianie postaw proekologicznych.

Kadra pedagogiczna

Cel główny: Wykwalifikowana kadra pedagogiczna systematycznie podnosząca swoje kwalifikacje zawodowe, realizująca innowacje pedagogiczne.

Działania:

  • zachęcanie nauczycieli do aktywności w zakresie awansu zawodowego,

  • dalsza realizacja oraz opracowywanie nowych innowacji pedagogicznych przez nauczycieli,

  • prowadzenie wewnętrznych szkoleń/warsztatów w zespole nauczycielskim,

  • uczestnictwo w licznych formach doskonalenia zawodowego.

Zadania przedszkola

Cel główny: Placówka efektywnie wykorzystująca środki finansowe na realizację zadań przedszkola.

Działania:

  • realizacja własnych innowacji pedagogicznych oraz programów dodatkowych niewymagających dodatkowego finansowania;

  • pozyskiwanie środków finansowych od sponsorów, rodziców;

  • pozyskanie nowych sponsorów w środowisku lokalnym;

  • efektywne i adekwatne do potrzeb przedszkola wykorzystanie środków finansowych przeznaczonych na doskonalenie kadry pedagogicznej.

Bezpieczeństwo dzieci

Cel główny: Placówka dbająca o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, wdrażająca dzieci do dbania o bezpieczeństwo własne oraz innych; zapewniająca optymalne warunki dla rozwoju dzieci odpowiednio do ich potrzeb i możliwości przedszkola.

Działania:

  • dalsze podejmowanie różnorodnych działań w kwestii bezpieczeństwa,

  • dalsza współpraca z instytucjami dbającymi o bezpieczeństwo dzieci (Policja, Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne),

  • realizacja programów dodatkowych dotyczących bezpieczeństwa oraz profilaktyki zdrowotnej.

Wyposażenie w sprzęt, pomoce dydaktyczne, nowoczesne technologie

Cel główny: Placówka zapewniająca odpowiednie wyposażenie gwarantujące właściwą realizację przyjętych programów, założeń do pracy oraz sprzyjające zapewnieniu bezpiecznego i atrakcyjnego pobytu dziecka w przedszkolu.

Działania:

  • wzbogacenie zestawu strojów i dekoracji związanych z organizacją imprez przedszkolnych,

  • zakup programów komputerowych do wykorzystania na tablicy interaktywnej,

  • wzbogacenie sal w pomoce dydaktyczne i zabawki.

Współpraca ze środowiskiem

Cel główny: Pozytywny wizerunek przedszkola w środowisku – placówka współpracująca
z lokalnymi instytucjami, innymi placówkami oświatowymi, pozyskująca sponsorów.

Działania:

  • dalsza systematyczna współpraca ze szkołą zapewniająca ułatwienie adaptacji szkolnej,

  • dalsza współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną dla Dzieci, Policją, Strażą Pożarną, Ratownictwem Medycznym, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną,

  • udział w licznych konkursach, festiwalach, zawodach organizowanych przez inne przedszkola oraz instytucje,

  • nawiązanie współpracy z kolejnymi instytucjami i specjalistami,

  • udział w lokalnych akcjach charytatywnych.

Organizacja pracy przedszkola. Zarządzanie przedszkolem

Cel główny: Placówka dobrze zorganizowana, sprawnie funkcjonująca zarówno dla dzieci, rodziców, jak i pracowników; zapewniająca zaspokojenie potrzeb dzieci, rodziców
i nauczycieli w zakresie kształcenia, wychowania, opieki i rozwoju zawodowego.

Działania:

  • zapewnienie ciągłego rozwoju przedszkola, doskonalenie jakości pracy,

  • podnoszenie efektywności kształcenia i zapewnienie wysokiego poziomu pracy dydaktycznej;

  • planowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli i pracowników zgodnie z potrzebami przedszkola;

  • zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego dzieciom, nauczycielom
    i pracownikom niepedagogicznym;

  • doskonalenie sprawności organizacji i systemu komunikowania się;

  • kształtowanie pozytywnego wizerunku przedszkola w środowisku lokalnym;

  • rozwój bazy – sukcesywne doposażenie ogrodu przedszkolnego;

  • podejmowanie systematycznych i skutecznych działań wychowawczych, profilaktycznych
    i opiekuńczych;

  • zakup klimatyzacji do sal dydaktycznych w przedszkolu;

  • malowanie sal dydaktycznych.

Monitoring i ewaluacja

Koncepcja będzie wdrażana poprzez realizację zadań określonych w:

  • planie nadzoru dyrektora przedszkola

  • rocznym planie pracy przedszkola

  • tygodniowych planach wielokierunkowej aktywności dzieci

  • zestawie programów wychowania przedszkolnego.

Koncepcja pracy przedszkola monitorowana będzie poprzez:

  • okresowe analizy podejmowanych działań (roczne sprawozdania)

  • analizę realizacji określonych celów po zakończeniu wdrożenia koncepcji

  • działania podejmowane przez dyrektora przedszkola w ramach nadzoru pedagogicznego.

Dalsza praca nad koncepcją, ewaluacja koncepcji:

  • koncepcja obowiązuje od dnia zatwierdzenia

  • każdy pracownik pedagogiczny i obsługi zna koncepcję

  • ewentualne zmiany w tekście będą nanoszone przy udziale całego zespołu pedagogicznego

  • po zakończeniu każdego roku – nastąpi sprawdzenie realizacji celów, wprowadzenie koniecznych zmian, ocena stopnia zaangażowania osób odpowiedzialnych

  • po zakończeniu realizacji całej koncepcji – odbędzie się ocena efektów realizacji koncepcji, ustalone zostaną wnioski do planowania pracy w latach następnych

  • rodzice uczestniczą w opracowywaniu koncepcji, zapoznają się z opracowaną koncepcją, wyrażają opinie i wnioskują o zmiany w koncepcji.

Koncepcja pracy Miejskiego Przedszkola nr 1 Akademia Malucha w Zambrowie na lata 2022/23 – 2026/27 została przedstawiona i zatwierdzona do realizacji na posiedzeniu Rady Pedagogicznej dniu 29.09.2022r.

Koncepcja pracy Miejskiego Przedszkola nr 1 Akademia Malucha w Zambrowie na lata 2022/23 – 2026/27 została przedstawiona i zaopiniowana pozytywnie na zebraniu Przedszkolnej Rady Rodziców.

Koncepcja pracy przedszkola jest otwarta, analizowana i modyfikowana w miarę potrzeb. Zmiany mogą być dokonywane na wniosek Rady Pedagogicznej, dyrektora i Rady Rodziców.